Alergie i nietolerancja pokarmowa u dzieci to obecnie zjawiska bardzo powszechne. Niełatwo nauczyć się je kontrolować w warunkach domowych, tym bardziej trudno dziwić się rodzicom, że mają wiele obaw przed wysłaniem na kolonie czy obóz swojego dziecka, które boryka się z tego rodzaju problemami.
Podczas obozów z Wakacjeiferie.pl alergie u dzieci nie są przeszkodą dla spędzenia czasu wśród rówieśników na zorganizowanym wyjeździe. W przypadku specyficznych potrzeb dziecka, należy się jednak do kolonii odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Przede wszystkim od skontaktowania się z nami jeszcze zanim ostatecznie zdecydujecie dokąd pojedzie nasz podopieczny.
Alergia u dziecka – kolonie i obozy są dla wszystkich
Obozy i kolonie, służąc w pierwszej kolejności wypoczynkowi, mają również nauczyć małych ludzi życia w większej grupie, tolerancji, konieczności podporządkowania się pewnym regułom – czyż nie tak wygląda dorosłe życie? Staramy się tę zasadę wprowadzać w obozowym życiu, również podczas posiłków, które są takie same dla wszystkich uczestników wyjazdu.
Oczywiście konieczność odmiennego żywienia ze względu na alergię pokarmową jest zrozumiała i dlatego dbamy o zapewnienie możliwości dopasowania posiłków do potrzeb dziecka. Niekiedy odrębny jadłospis wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty, jednak zwykle firmy cateringowe obsługujące nasze zorganizowane wyjazdy są przygotowane na dostosowanie swojej oferty do specjalnych potrzeb żywieniowych.
Kiedy zgłosić alergię dziecka? Kolonie z perspektywy rodzica
Gdy rodzic dziecka z alergią zdecyduje się wysłać je na nasze kolonie czy obozy, zwykle otrzymujemy od niego za pomocą poczty elektronicznej wszystkie niezbędne informacje, zarówno na temat ograniczeń w przyjmowaniu konkretnych składników pokarmowych, jak i objawów alergii, sposobów postępowania w przypadku jej wystąpienia i konieczności przyjmowania leków, jeśli dziecko zażywa je regularnie. Informacje o uczuleniu przekazujemy naszym wychowawcom, firmie cateringowej i innym pracownikom związanym z zapewnieniem dzieciom odpowiedniej opieki rezydującym na miejscu.
Oczywiście poza przekazaniem nam wyczerpujących informacji związanych z alergią czy nietolerancją pokarmową, zalecamy, żeby do wyjazdu przygotować pod tym względem również pociechę. Od czego zacząć? Przede wszystkim od wyrażenia wiary w to, że dziecko sobie poradzi w nowej sytuacji. Oczywiście jest w nieco trudniejszym położeniu, niż jego niealergiczni rówieśnicy, jednak warto pamiętać, że borykając się przez kilka lat z tym samym problemem na pewno doskonale już samo wie, czego unikać i jak się zachować.
Konkretne rozwiązania przydatne na koloni i obozie
Dla zdrowia dziecka oraz spokoju rodzica, warto zadbać, żeby pociecha miała przy sobie dokładne informacje o alergii przeznaczone dla osób dorosłych. Można w tym celu posłużyć się mailem napisanym do Wakacjeiferie.pl – zalaminować wydruk i pozostawić np. w walizce, a także zachować w postaci zrzutu z ekranu w smartfonie (jeśli można je ze sobą zabrać). Poza tym, jeśli dziecko przyjmuje regularnie leki, dobrze jest zaopatrzyć je w check-listę, na której samo może odnotować przyjęcie leku.
Zwykle nawet mali alergicy wymagający leczenia nie zapominają o przyjmowaniu dawek, a nad dzieckiem czuwa wychowawca – zawsze przestrzegamy zaleceń rodziców. Kolonie czy obozy wprowadzają jednak siłą rzeczy nowy porządek w codziennych czynnościach dziecka, dlatego nawet zdyscyplinowany i konsekwentny zwykle dziesięcio- czy nawet kilkunastolatek może pominąć przypadkowo dawkę. Check-lista jest sprawdzonym i dobrym sposobem, przydatnym w tego rodzaju sytuacjach.
Alternatywą dla check-listy może być oczywiście smartfon z ustawionymi alarmami, jednak odradzamy ten sposób podczas naszych kolonii czy obozów. Ponieważ dla dobra dzieci ograniczamy możliwość korzystania z telefonu, preferujemy poleganie na check-liście oraz wykwalifikowanej kadrze. Telefony, choć oczywiście dzieci mogą je wziąć ze sobą, są zwykle deponowane u wychowawcy oraz udostępniane kolonistom w ściśle określonych godzinach w ciągu dnia.