Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Dla sporej części rodziców pielęgnowanie samodzielności oraz indywidualności swojego dziecka to dość trudne zadanie. Jako rodzice mamy rzecz jasna świadomość, że rozwój niezależności naszej pociechy jest wyjątkowo istotnym etapem rozwojowym. Istnieje mnóstwo czynników natomiast, które hamują opiekunów przed motywowaniem dziecka do pozyskiwania kolejnych umiejętności – strach, że mogłoby zrobić sobie krzywdę, brak czasu na często nieudane próby dziecka, poczucie trudności zadania czy też przekonanie, iż dziecko zdąży się jeszcze w życiu napracować. W wyniku takiego podejścia, mimowolnie rośnie w nas poczucie, że nasza nieustanna obecność przy dziecku jest obowiązkowa, by zaspokoić jego potrzeby, otoczyć stałą opieką i chronić przed niebezpieczeństwem. Powinniśmy natomiast wspierać niezależność oraz autonomię naszych pociech, ale o tym poniżej.

Chwal, zachęcaj i pozwól być dziecku za coś odpowiedzialnym

Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy jak istotne jest, aby zachęcać nasze dziecko do wyrażania własnej opinii, a tymczasem istnieje wiele okazji w ciągu dnia, które dają mu dużo bezpiecznej przestrzeni do prowadzenia dyskusji oraz mówienia tego co sądzi. Może to być zarówno temat ulubionego smaku lodów, jak i to, co sądzi o danym programie obejrzanym w telewizji. Nie ma to rzecz jasna na celu tego, aby dziecko stało się w domu osobą decyzyjną, lecz w ten sposób budujemy w nim poczucie, że jego zdanie jest dla nas ważne i nie ma nic złego w tym, jeśli śmiało powie są sądzi na dany temat. Równie istotną kwestią jest to, aby chwalić naszą pociechę, że nauczyło się czegoś bez naszej pomocy. Takie postępowanie sprawi, iż zdobędzie ono dodatkową motywację, aby zdobywać wciąż nowe umiejętności. Niewątpliwie świetnym sposobem, by uczyć dziecko odpowiedzialności jest jego pokój oraz zabawki. Przypominanie mu o tym, że musi dbać o porządek w pokoju i po każdej zabawie odłożyć zabawki na miejsce, wyrobi w dziecku w końcu poczucie odpowiedzialności.

Warto pozwolić dziecku na nieudane próby

Prędzej czy później, nasze dziecko musi dostać szansę, ażeby pewne czynności wykonać samodzielnie. Nie warto bowiem stale go wyręczać i liczyć, że pewnego dnia ot tak zrobi to doskonale sam. Niestety nie działa to w ten sposób. Wystarczy przypomnieć sobie karmienie dziecka. Wiadomym jest, że pomaganie mu i podawanie mu łyżeczki do buzi jest ogromną oszczędnością czasu, sprzątania, a także prania po każdym posiłku. Nie wpłynie to jednak pozytywnie na umiejętności dziecka, bowiem najlepsza nauka odbywa się poprzez praktykę oraz tak zwaną metodę prób i błędów. To z pewnością odniesie pozytywne skutki wraz z upływem czasu i powinno być stale kontynuowane. W momencie, gdy dziecko jest starsze, warte uwagi powinny stać się dla rodziców wszelkie kolonie dla dzieci bądź też w późniejszym czasie obozy dla młodzieży, podczas których nasze pociechy mają niepowtarzalną okazję, aby zdobyć wiele nowych umiejętności i znacznie bardziej się usamodzielnić. To właśnie na takich wyjazdach, wszelkie czynności, takie jak np. poranna toaleta czy też ubieranie się musi wykonywać samodzielnie, a dzięki temu, że otaczają go rówieśnicy, dziecko ma pewnego rodzaju motywację do działania.

Udostępnij wpis: