Jak skutecznie sprawdzić organizatora kolonii?

Rodzicom nigdy nie jest łatwo podjąć decyzję o wysłaniu dziecka na dłuższy wakacyjny wyjazd. Wiele obaw budzi między innymi to, czy kadra będzie miała odpowiednie doświadczenie, a organizator stosowne uprawnienia. Zadajecie sobie pytania, jak i gdzie sprawdzić organizatora kolonii albo jak sprawdzić, czy kolonie są bezpieczne? W jaki sposób możecie to zrobić oraz gdzie uzyskacie rzetelne informacje na temat uprawnień firmy, takiej jak Wakacjeiferie.pl, zajmującej się organizacją dziecięcego wypoczynku?

Istnieje kilka sposobów na to, by dowiedzieć się więcej na temat firmy lub instytucji, która oferuje organizację dłuższego wypoczynku w postaci kolonii lub obozów. Najlepsze spośród nich źródła to ministerialne strony internetowe oraz wiedza innych rodziców. Poniżej przedstawiamy różne dostępne źródła oraz metody weryfikacji ich rzetelności oraz danych na temat kadry lub doświadczenia touroperatora.

Jak sprawdzić, czy kolonie są bezpieczne?

Wszystkie obozy oraz kolonie – niezależnie od tego, czy będą trwały kilka dni czy miesiąc, podlegają nadzorowi lokalnego kuratora oświaty, a także straży pożarnej i sanepidu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, związanych z wyjazdem dziecka, porozmawiajcie z kuratorem, by upewnić się, że wybrana przez Was firma spełnia wszelkie wymogi i ma odpowiednie zaplecze oraz kadrę do przeprowadzenia turnusu. Nieocenionym źródłem informacji są też inni rodzice, których dzieci korzystały już z usług danego organizatora turnusów. Takie osoby chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami oraz zdaniem. Opinie dotyczące ostatnich sezonów bez trudu znajdziecie w sieci, możecie też bezpośrednio zweryfikować je z rodzicami, których dzieci korzystały już z usług wybranego organizatora.

Jeśli chcecie upewnić się, że dziecko jest bezpieczne, skontaktujcie się z lokalną stacją sanepidu oraz strażą pożarną, których przedstawiciele dokonają stosownych kontroli w obiekcie, w którym odbywają się kolonie. Taki audyt obejmuje zarówno sprawdzenie pomieszczeń pod kątem standardów przeciwpożarowych, jak też ogólnych warunków mieszkaniowych i sanitarnych, czyli dostępności do węzła sanitarnego czy izolatki.

Gdzie sprawdzić organizatora kolonii?

Wiele sprawdzonych informacji na temat organizatora kolonii odkryjecie na internetowych stronach rządowych, między innymi w ogólnodostępnej, cyfrowej bazie organizatorów wypoczynku, opracowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na takiej liście znajdują się wyłącznie podmioty, takie jak All4You, które uzyskały już zgodę na prowadzenie działalności związanej z organizacją dziecięcego wypoczynku.

Jeśli wybranej przez Was firmy nie ma na stronie internetowej, zawierającej bazę organizatorów wypoczynku, może to wynikać z faktu, że zakwestionowano standardy panujące w obiekcie, w którym miały być zakwaterowane dzieci lub też organizator nie posiada wystarczającej ilości wykwalifikowanej kadry, w tym opieki medycznej oraz wychowawców. Jeśli organizatora nie ma w bazie, skontaktujcie się z nim w celu otrzymania wyjaśnień. Może okazać się, że jest on w trakcie weryfikacji lub po prostu nie spełnia określonych warunków, co powinno być dyskwalifikujące i wówczas szukajcie sprawdzonego touroperatora – Wakacjeiferie.pl pozostaje do Waszej dyspozycji.

Jak sprawdzić, czy kolonia jest zarejestrowana?

Sprawdzenie organizatora kolonii jest możliwe na 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem, za pośrednictwem stron internetowych lokalnych kuratoriów oświaty. Zgodę na organizację dziecięcego wypoczynku musi też wyrazić Urząd Wojewódzki, który na podstawie wniosku wydaje stosowne licencje zawodowym organizatorom turystyki.

Wszystkie firmy lub instytucje, które spełniają restrykcyjne standardy bezpieczeństwa organizacji turnusów dziecięcych i młodzieżowych, otrzymują od marszałka województwa indywidualny numer zezwolenia, który powinien być dostępny do wglądu opiekunom i rodzicom. Warto zapoznać się z takim zezwoleniem.

Kolonie – jak sprawdzić kadrę?

Turnusy Wakacjeiferie.pl odbywają się pod nadzorem doświadczonej, najlepszej kadry, więc nie musicie się obawiać o bezpieczeństwo Waszych dzieci. Każdy nasz wychowawca kolonijny musi mieć co najmniej 3- letnie, udokumentowane doświadczenie w pracy z dziećmi, a także ukończone kursy, wykształcenie pedagogiczne i co najważniejsze – charyzmę oraz umiejętność współpracy z młodymi ludźmi.

Pojawia się pytanie: jak sprawdzić poszczególnych wychowawców, ich uprawnienia, doświadczenie i opinie o nich? Nieocenionym źródłem informacji okazują się inni rodzice, których pociechy już korzystały z naszych usług. Porozmawiajcie też z naszymi wychowawcami, by osobiście ocenić ich kompetencje interpersonalne oraz wiedzę. Wakacjeiferie.pl udostępni Wam również wszelkie niezbędne dokumenty i uprawnienia do wglądu.

Udostępnij wpis: