Jakie zalety niesie za sobą nauka gry w szachy?

Gra w szachy posiada mnóstwo zalet i wyjątkowo korzystnie wpływa na rozwój dzieci, w wielu różnorodnych aspektach. To właśnie dlatego, warto jest wzbudzić zainteresowanie swojej pociechą daną grą, albowiem zajmie mu czas oraz wspomoże naukę, co przyniesie późniejsze pozytywne skutki w przyszłości.

Czy szachy są dla każdego?

Jak najbardziej tak! Nie ma znaczenia wiek, płeć czy też wykształcenie – szachy są dla każdego. A ich zalety? Bardzo liczne grono specjalistów uważa, że warto tą grą zainteresować dzieci już od najmłodszych lat, ponieważ skutecznie pomoże im to zarówno w rozwoju intelektualnym, jak i społecznym. Zaangażowane w grę w szachy dzieci, poprawiają bowiem swoją koncentrację, pamięć, umiejętność logicznego myślenia i porządkowania myśli, jak również wzrasta ich iloraz inteligencji. Ponadto szachy pozytywnie wpływają na umiejętności arytmetyczne, dzięki czemu dzieci lepią radzą sobie z nauką matematyki oraz wykonywaniem zadań strategicznych. Oprócz tego, pociechy grające w tą grę, uczą się planowania, oceniania sytuacji, organizacji, a także mają lepszy refleks i koordynację ruchową. Nauka gry w szachy niesie za sobą również takie korzyści jak umiejętność uczciwej rywalizacji i szacunek do przeciwnika, bowiem atmosfera podczas rozgrywki jest naprawdę istotna. Szachy to gra, która wymaga koncentracji oraz cierpliwości, z racji tego, że nie jest to gra dynamiczna. Dzięki temu dziecko nauczy się panować nad sobą, aby zachować spokój oraz efektywnie radzić ze stresem i napięciem.

Jak dzieci mogą uczyć się gry w szachy?

Swoje pierwsze kroki w tym sporcie, dziecko może stawiać już od 4-5 roku życia, dlatego pierwsze lekcje mogą dawać mu jego rodzice bądź inni najbliżsi. Inną opcją są oczywiście różne kółka szachowe lub kluby, które bardzo często są organizowane przez szkoły i przedszkola w formie zajęć dodatkowych. Jeżeli natomiast nasza pociecha jest faktycznie zainteresowana tą dyscypliną, warto postawić na profesjonalnie zorganizowany przez nas obóz szachowy, który łączy w sobie tematykę szachową, jak i doskonałą rozrywkę i zabawę w różnych dziedzinach. Na naszym obozie szachowym, dzieci mają możliwość zarówno rozpoczęcia swojej przygody z królewską grą, jak i podniesienia swoich dotychczasowych umiejętności, a to wszystko pod okiem doświadczonych oraz wykwalifikowanych trenerów, instruktorów i sędziów.

Jak przekonać dziecko do szachów?

Przede wszystkim nic na siłę. Pierwsze lekcje gry w szachy można zacząć udzielać w domu, zachęcając tym samym dziecko do wspólnej zabawy. Jeżeli nasza pociecha wykażę jakiekolwiek zainteresowanie królewską grą, można postawić również na zajęcia grupowe, gdzie dziecko będzie miało styczność z rówieśnikami i podczas wspólnej zabawy, razem będą szlifować swoje umiejętności. Na żadnym etapie nauki nie można aczkolwiek zapomnieć, że ma być to przy tym także forma rozrywki i zabawy. Nie możemy dziecka do niczego przymuszać, albowiem w ten sposób można je łatwo zniechęcić i skutecznie odstraszyć od gry w szachy.

Udostępnij wpis: