Kajaki dla dzieci – czy warto wysłać dziecko na spływ kajakowy?

Kajaki to doskonała forma aktywności, którą w naszym kraju można realizować bez większych problemów. Wiele rzek nadaje się do spływów, a długość tras pozwala nawet na wielodniowe wyprawy. Jeśli twoje dziecko lubi aktywny wypoczynek na łonie przyrody, spływ kajakowy może być dla niego idealną propozycją wakacyjnego wyjazdu.

Spływ kajakowy dla dzieci – czy to naprawdę dobry pomysł na spędzenie wakacji?

Choć spływ kajakowy po łagodnych rzekach nizinnych nie wymaga od jego uczestników szczególnego przygotowania pod względem kondycji fizycznej, to jednak ze względu na jego specyfikę, trzeba się dobrze zorganizować przed wyjazdem. Szczególnie, jeśli ma potrwać dłużej niż jeden dzień. Planując spływy kajakowe dla dzieci, dostarczamy zawsze szczegółowe wskazówki dopasowane do konkretnego eventu i grupy wiekowej. Dzięki drobiazgowym instrukcjom oraz odpowiedniemu przygotowaniu, wakacyjne kajaki dla dzieci okazują się strzałem w dziesiątkę.

Organizując obozy kajakowe dla dzieci, w Wakacjeiferie.pl zwracamy szczególną uwagę na dopasowanie do wieku uczestnika zarówno stopnia trudności trasy, jak i pozostałych elementów wyjazdu, takich jak miejsca noclegowe czy transport bagażu. Dla nastolatka codzienne pakowanie i rozpakowywanie bagażu związane ze zmianą miejsca noclegu nie będzie z pewnością bardzo uciążliwe, dlatego można mu z powodzeniem zaproponować spływ długą trasą z różną bazą noclegową. W przypadku młodszych dzieci takie rozwiązanie będzie dla nich zbyt męczące i stresujące.

Kajaki dla dzieci – co dla młodszych, co dla starszych?

Wielodniowy spływ kajakowy to duże obciążenie dla młodego organizmu, dlatego wymagające jego formy, połączone z samodzielnym transportem bagażu, codzienną organizacją obozowiska i noclegami w namiotach warto pozostawić dla nastolatków i to tych już prawie dorosłych.

Na szczęście obóz kajakowy dla dzieci nie musi oznaczać ani dużego wysiłku fizycznego, ani logistycznych wyzwań. Dobrą formą wypoczynku połączonego ze spływem jest taka organizacja kolonii, żeby zapewnić dziecku codzienną porcję kajakowej podróży po interesującej rzece połączoną z noclegami w tym samym miejscu. W przypadku młodszych dzieci ważne jest także zapewnienie im innych zajęć, jeśli z powodu niepogody spływ okaże się w danym dniu zbyt wymagający.

Spływ kajakowy dla dzieci jako jedna z form wypoczynku

Kolejną wersją spływu kajakowego dla dzieci jest jego organizacja jako jednego z punktów kolonijnego programu, np. w formie jednodniowej wycieczki turystycznej połączonej ze spływem po szczególnie ciekawej rzece.

Taka forma spływu ma wiele zalet – mogą w niej uczestniczyć najmłodsi koloniści, pozwala na spędzenie dnia nad rzeką nawet jeśli obóz odbywa się nad morzem, może być połączona ze zwiedzaniem zabytków i wreszcie stanowić przeciwwagę dla codziennych, zupełnie odmiennych zajęć.

Co zabrać ze sobą na kajaki?

Jeśli w planie kolonii jest przewidziany jeden spływ kajakowy, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Przed wyjazdem na kajaki nasi wychowawcy dopilnują, żeby każdy uczestnik spływu zabrał ze sobą strój kąpielowy czy spodenki, a także koszulkę na przebranie, czapkę i krem z filtrem.

Dłuższe wyprawy wymagają oczywiście odpowiednio zaawansowanych przygotowań, a także odpowiedniego ubioru oraz obuwia. Warto wiedzieć, że podczas spływów kajakowych zupełnie nie sprawdzają się klapki – podczas wywrotki łatwo je zgubić. Najlepszym obuwiem są neoprenowe buty z twardą podeszwą, które nie tylko pozwalają na swobodne przeniesienie kajaka po trudnym brzegu, ale również zapewniają ciepło, nawet jeśli podczas wywrotki dostanie się do nich woda.

Ochrony przed wodą wymagają również bagaże, które trzeba też zabezpieczyć przed zgubieniem, jeśli kajak się wywróci, lub będzie trzeba go przenieść. Podobnie zadbać trzeba o podręczne rzeczy osobiste (np. telefon, który nawet jeśli jest wodoszczelny, może łatwo wypaść z kajaka).

Organizowane przez Wakacjeiferie.pl eventy kajakowe dla dzieci nie mają formy ekstremalnej, dlatego neoprenowe buty nie są koniecznością, podobnie jak przewóz bagażu czy ekwipunku biwakowego w kajaku. Jednak już osobiste rzeczy trzeba odpowiednio zabezpieczyć, o co musi zadbać każdy uczestnik spływu.

Udostępnij wpis: