Kiedy wysłać dziecko na pierwsze kolonie?

Pierwsze kolonie to ogromne przeżycie zarówno dla Was, rodziców, jak i dla Twojego dziecka. Decyzja o wyjeździe na tygodniowy, 10-, a nawet 14-dniowy wyjazd nie należy do łatwych, macie mnóstwo wątpliwości, czy Wasza pociecha osiągnęła już odpowiedni wiek, aby rozpocząć wyjazdy kolonijne. Atrakcyjnych ofert jest bardzo dużo – w tym znaczna część, stworzona przez Wakacjeiferie.pl , powstała z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Zakres oraz plan wyjazdu dziecka powinien być zawsze dostosowany do jego wieku oraz poziomu samodzielności, który już osiągnęło. Każde dziecko jest inne, więc trudno podać wytyczne, które będą niezmienne.

Pytań i niejasności jest wiele, jednak na polskim rynku są obecnie tacy organizatorzy kolonii i obozów, tacy jak Wakacjeiferie.pl, dla których taki wyjazd stanowi ogromną przyjemność oraz wyzwanie i – co najważniejsze – dysponujemy doświadczoną, wykwalifikowaną kadrą, dla której całodobowa opieka oraz wychowanie najmłodszych jest zawodowym priorytetem. Jako podmiot zajmujący się organizacją dziecięcego wypoczynku spełniamy bardzo restrykcyjne wymogi, by móc znaleźć się na rządowej liście certyfikowanych organizatorów, dysponujących stosownymi uprawnieniami do prowadzenia letnich lub zimowych obozów. Jeżeli jako opiekunowie dziecka macie wątpliwości, sprawdźcie też opinie o naszej dotychczasowej działalności, porozmawiajcie z osobami, które uczestniczyły w turnusach, prześledźcie informacje na stronach internetowych..

Kiedy na pierwsze kolonie?

Jako rodzice wielokrotnie zastanawiacie się, od ilu lat można wysyłać dziecko na kolonię? Zgodnie z przepisami polskiego prawa w letnim turnusie wyjazdowym mogą uczestniczyć dzieci już od 6. roku życia. Oczywiście młodzi ludzie bardzo różnią się od siebie, osiągają samodzielność w różnym tempie, mają też zróżnicowane potrzeby i oczekiwania, dlatego w przypadku niektórych osób idealny wiek na pierwszy wyjazd to nawet 6 lat, a w przypadku innych może to być wiek 9-10 lat. Wielu rodziców decyduje się wysłać dziecko na obóz w wieku 6 lat i uważają, że im jest ono starsze, tym trudniej będzie mu się zaadaptować do zmian.

Ostateczna decyzja o udziale dziecka w kolonii należy do Was, opiekunów prawnych – to Wy najlepiej je znacie, wiecie, na ile Wasza pociecha jest samodzielna, jak radzi sobie w nowych sytuacjach i czy będzie potrafiła odnaleźć się w zupełnie nowej grupie rówieśniczej. Taki wyjazd często stanowi jedyną okazję, by dzieci mogły nauczyć się funkcjonować bez rodziców, co wzmacnia ich pewność siebie oraz ułatwia podejmowanie różnych wyzwań w późniejszym, dorosłym życiu. Udział Waszego dziecka w kolonii to doskonała okazja do edukacji i zbierania doświadczenia, w tym funkcjonowania w zmieniającym się środowisku oraz współpracy z rówieśnikami.

Pierwsze kolonie dla dzieci

Czym różnią się pierwsze kolonie dla dzieci od innych form wakacyjnego wypoczynku? Takie turnusy wymagają szczególnej uwagi organizatora oraz wychowawców Wakacjeiferie.pl, których zadaniem jest poznanie dzieci i zbudowanie z nimi pozytywnej relacji, a przede wszystkim zaufania. Kiedy ten pierwszy etap kończy się sukcesem, mali uczestnicy turnusu zaczynają czerpać radość z oferowanych im form aktywności, a także otwierają się na innych. Postawcie na pierwsze wyjazdy w granicach Polski, ponieważ mniejsza odległość ułatwi dziecku adaptację oraz ułatwi Wasz ewentualny przyjazd, gdy wymusi to sytuacja.

Podczas pierwszych kolonii nieocenionym narzędziem do pobudzenia dziecka do wspólnej zabawy są rozmaite gry integracyjne. Zakres i poziom trudności atrakcji dla dzieci oraz plan całej kolonii, każdorazowo dostosowujemy do potrzeb i wieku uczestników. Dzięki temu od razu zyskują one niezbędną pewność siebie, dzięki czemu cała kolonia staje się przyjemnością. Intensywny ruch, zabawne sytuacje i ciągły kontakt z rówieśnikami sprawia, że najmłodsi nie mają zbyt wiele czasu na rozpacz z powodu braku rodzica, którego zastępuje wychowawca. To jego zadaniem jest sprawić, by każdy uczestnik czuł się doceniany, potrzebny i ważny, co ma kluczowe znaczenie podczas pierwszej wakacyjnej kolonii.

Gdzie wysłać dziecko na pierwsze kolonie?

Nie wiecie jeszcze, gdzie wysłać Wasze dziecko na pierwszą kolonię? Wybór nie należy do łatwych, weźcie jednak pod uwagę kilka istotnych elementów, takich jak zainteresowania oraz potrzeby Waszej pociechy, a także proponowane przez nas bloki tematyczne. Są też i tacy, dla których najważniejsza jest lokalizacja turnusu, czyli to, czy będzie się odbywał nad morzem, w górach, na Kaszubach czy Mazurach.

Opiekunowie dzieci często decydują się wysłać dziecko możliwie blisko – 2 do 3 godzin jazdy samochodem, by w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów móc szybko interweniować. Są też i tacy, którzy nie widzą problemu, aby ich pociecha pierwszy turnus odbyła na drugim końcu Polski, uważając, że kolonia ma być okazją do tego, by dziecko mogło się usamodzielnić z dala od domu. Zawsze wybór będzie mocno indywidualną kwestią, dlatego rozważcie za i przeciw. Wybór odpowiedniego miejsca będzie kluczowy do tego, by Wasze dziecko mile zapamiętało kolonię i chciało wyjeżdżać na kolejne. Na pierwsze kolonie dzieci warto wysyłać latem, dzięki czemu łatwiej będzie im się zaadaptować do nowej sytuacji.

Udostępnij wpis: