Kieszonkowe na kolonie dla dzieci

Kieszonkowe na kolonie dla dzieci

Podczas przygotowań do wyjazdu, takiego jak obóz czy kolonia, jako odpowiedzialni rodzice i opiekunowie często zastanawiacie się, czy dziecko powinno brać ze sobą pieniądze, a jeśli tak, to jakie kwoty. Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi, dlatego omówcie tą kwestię z organizatorem wyjazdu, takim jak Wakacjeiferie.pl, który z pewnością podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Uważamy, że obecnie warto zagwarantować dziecku kolonijne kieszonkowe.

Nasze kolonie często obfitują w różne wyjazdy, wycieczki i dodatkowe atrakcje, związane z różnymi wydatkami. Mogą to być bilety wstępu, zakup pamiątek, gadżetów lub przekąsek w pobliskim sklepiku. Zdarzają się jednak też takie wyjazdy, gdy nie przewidujemy dodatkowych wydatków – dotyczy to zwłaszcza obozów survivalowych oraz kolonii dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Poznawanie wartości pieniądza

Kiedy przekazujecie dziecku kieszonkowe na kolonie, dajecie mu tym samym dowód zaufania oraz stwarzacie okazję ku temu, by Wasza pociecha nauczyła się gospodarowania pieniędzmi. Młodzi ludzie różnie reagują – jedni chcą od razu wydać wszystkie posiadane środki, inni z kolei pieczołowicie przechowują każdy grosik, by zaoszczędzić. Aby uniknąć sytuacji, w której Wasze dziecko już pierwszego dnia wyda wszystkie pieniądze, zdeponujcie całą kwotę u wychowawcy lub kierownika obozu. Doświadczona kadra z Wakacjeiferie.pl pomoże dziecku racjonalnie gospodarować własnymi środkami. Wychodzimy z założenia, że młodych ludzi warto od najmłodszych lat uczyć szacunku do pieniądza oraz zrozumienia jego wartości. Na koloniach zaczynamy od niewielkich kwot.

Wyjazd dziecka na kolonie to nie tylko wspaniałe przeżycie, ale również masa doświadczeń i nauki, które zaprocentują w przyszłości. Racjonalne gospodarowanie pieniędzmi oraz zrozumienie, z jakim trudem wielokrotnie przychodzi ich zarobienie, pomoże dziecku z innej perspektywy spojrzeć na Waszą pracę i starania. Nabyta w ten sposób oszczędność i przedsiębiorczość mogą okazać się kluczem do uzyskania niezależności finansowej dziecka, gdy wejdzie ono w dorosłość.

Wysokość kieszonkowego

Ile kieszonkowego dać dziecku na kolonię? – To pytanie spędza sen z powiek wszystkich rodziców. Obawy dotyczą wielu kwestii, jedni boją się, że dziecku nie wystarczy na podstawowe wydatki albo dostanie mniej niż jego rówieśnicy, inni z kolei zastanawiają się, czy kieszonkowe w ogóle dawać. Przy planowaniu budżetu małego podróżnika weźcie pod uwagę kilka kwestii, takich jak: ilość planowanych wycieczek czy dodatkowych atrakcji. Nigdy nie powinniśmy sugerować się tym, że dziecko otrzyma mniej niż rówieśnicy. Niezależnie od statusu majątkowego rodziny, wspólnie, wraz z opiekunami, uczymy dzieci szacunku do pieniądza, a wyjazd na kolonie może okazać się ważnym sprawdzianem w tej kwestii. Zdeponowanie środków u wychowawcy może sprawić, że Wasze dziecko nie wyda całej sumy, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będzie mogło wykorzystać po powrocie. To kolejna cenna lekcja dla dziecka, niezależnie od jego wieku.

Jako wieloletni opiekunowie dzieci kolonijnych uważamy, że powinny one mieć do dyspozycji niewielką sumę pieniędzy przede wszystkim po to, by móc kupić sobie drobne pamiątki. Potrzeba zakupu takich gadżetów jest zupełnie naturalna – i jest to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Przydzielanie niewielkich kwot sprawia, że każda transakcja młodego podróżnika bardziej przemyślana i z pewnością nie wróci on z kolonii z mnóstwem niepotrzebnych pamiątek, które będą jedynie zbierały kurz. Pojedyncza, lecz starannie wybrana pamiątka, będzie miała dla dziecka symboliczne znaczenie.

Ile pieniędzy dawać dziecku na wakacje?

Podczas 10–dniowych obozów czy kolonii Wakacjeiferie.pl dzieci mają zapewnione wyżywienie, a dodatkowo też z góry opłacone wszelkie zajęcia fakultatywne lub wycieczki. Kwota kieszonkowego jest więc przeznaczona najczęściej na symboliczne pamiątki, takie jak zdjęcia, pocztówki lub figurki. Oczywiście dzieci uwielbiają słodycze i z chęcią po nie sięgają, ale skutecznie dbamy o to, aby wykształcić w nich nawyk zdrowego odżywiania. Zakup słodyczy traktujemy jako nagrodę i rzadką przyjemność, pamiętając o tym, by nasi wychowankowie zachowywali umiar w ich spożywaniu. Z pewnością pomoże w tym ograniczona suma pieniędzy, którą będą dysponowały.

Dzienny budżet na koloniach dziecięcych średnio nie przekracza zatem 10 do 15 złotych i są to pieniądze, które całkowicie wystarczą na drobne wydatki lub bilety wstępu do różnych obiektów – tym bardziej, że grupowe wejściówki są znacznie tańsze niż bilety indywidualne. W sytuacji, gdy okaże się, że kieszonkowe jest niewystarczające, możecie szybko przekazać dziecku środki w trakcie trwania obozu, będąc w regularnym kontakcie z opiekunami z Wakacjeiferie.pl.

Lekcja ekonomii w praktyce

Wiele dzieci, które po raz pierwszy dostają kieszonkowe do portfela, odczuwa euforię i pragnie od razu udać się do sklepiku, by samodzielnie rozdysponować swój kapitał. Jest to doskonała lekcja dla najmłodszych, którzy zdobywają cenną wiedzę z zakresu zarządzania swoimi niewielkimi finansami, że raz wydanych pieniędzy nie można już odzyskać i mają one ograniczoną moc nabywczą.

Aby uchronić Wasze dzieci przed zbyt szybkim tempem wydawania powierzonych środków, przygotujcie wychowawcom kieszonkowe w opisanej kopercie, z podziałem na kolejne dni turnusu, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pieniądze zostaną wydane już pierwszego dnia pobytu. W przypadku starszych uczestników kolonii coraz bardziej popularne stają się też specjalne karty płatnicze typu prepaid, które rodzic zasila określoną kwotą, a wraz z jej wydaniem, karta staje się nieaktywna. W tym przypadku także radzimy jednak zachować umiar i rozwagę. Nauka przedsiębiorczości i oszczędzania w młodym wieku, może przynieść dzieciom ogromne profity, gdy dorosną. Udział w kolonii to nie tylko test, ale również znakomity poligon doświadczalny.

Udostępnij wpis: