Na co zwrócić uwagę, wybierając organizatora obozu lub kolonii dla dziecka?

dzieci na koloniach

Wysyłając dziecko na kolonie albo obóz chcemy, żeby świetnie się bawiło, zawierało przyjaźnie, a najlepiej jeszcze, gdyby zdobyło nowe umiejętności (co możliwe jest zarówno na wyjeździe szachowym, jak i survivalowym). Przede wszystkim jednak pragniemy mieć pewność, że wróci całe i zdrowe. Żeby kolonie lub obóz spełniły wszystkie te wymagania, wybrać trzeba nie tylko ciekawą lokalizację, ale również odpowiedniego organizatora. Przyjrzyjmy się więc temu, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Zgoda Kuratorium Oświaty

Zgoda na organizację wypoczynku wydana przez Kuratorium Oświaty to podstawa. Oznacza ona, że spełniono kryteria dotyczące bezpieczeństwa i organizacji takich wyjazdów, że liczba dzieci przypadających na jednego opiekuna jest zgodna z prawnymi wymogami, a kadra posiada określone kwalifikacje.

Wykwalifikowana kadra

Wspomniana wyżej zgoda świadczy o tym, że opiekunowie na kolonii lub obozie nie są przypadkowi, ale warto kadrze przyjrzeć się bliżej. Szczególnie kiedy chodzi o wyjazd profilowany. Np. gdy jest to obóz survivalowy, upewnijmy się, że dziećmi zajmą się osoby mające pojęcie o sztuce przetrwania i zawodach strzeleckich.

Opinie i polecenia rodziców

Zawsze należy brać pod uwagę to, co o wyjazdach zorganizowanych w poprzednich latach sądzą rodzice wysłanych na nie dzieci. A dzisiaj, w dobie internetu, zapoznanie się z tymi opiniami jest banalnie proste. Przekonajmy się więc, czy organizator zrealizował wszystko to, do czego się zobowiązał, i czy wystarczająco zatroszczył się o bezpieczeństwo uczestników.

Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków

Niestety nawet przy najbardziej doświadczonych i czujnych opiekunach wydarzyć się może coś pechowego. Szczególnie że ważnym elementem każdego obozu i każdych kolonii jest codzienna aktywność fizyczna. Dlatego upewnijmy się, że organizator zadbał o stosowne ubezpieczenie.

Udostępnij wpis: