Kolonie i obozy dla dzieci, będąc formą wypoczynku po 10 miesiącach nauki, jednocześnie powinny być czasem, w którym dziecko rozwija swoje zainteresowania, zapoznaje się z nowymi, ciekawymi zajęciami, a także doskonale się bawi. W Wakacjeiferie.pl wiemy o tym i stale rozwijając się, proponujemy dzieciom różne formy spędzenia czasu, takie jak np. dobra zabawa na ściance wspinaczkowej.
Ścianka wspinaczkowa dla dzieci – skąd ten pomysł?
Choć wspinaczka wysokogórska jest oczywiście przeznaczona dla zaawansowanych i wymaga z pewnością precyzji, doskonałej kondycji fizycznej i odwagi, żeby odkryć walory tego sportu wcale nie trzeba udawać się w góry. Można spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, do czego zachęcamy naszych podopiecznych proponując również i taką formę spędzania czasu podczas kolonii czy obozów.
Wspinanie na ściance wydaje się sporym wyzwaniem, tymczasem okazuje się, że koloniści bardzo dobrze radzą sobie nawet z dość trudnymi panelami. Ścianka wspinaczkowa dla dzieci to nie tylko trening ciała, ale i ducha (trzeba pokonać lęk przed wysokością, wykazać się samozaparciem), dlatego jako organizator wakacyjnych wyjazdów, staramy się zapewnić naszym podopiecznym tę formę zajęć.
Wewnętrzna i zewnętrzna ścianka wspinaczkowa dla dzieci, czyli jak wygląda trening?
Wspinanie to po prostu przemieszczanie się po terenie na tyle stromym, że potrzebne jest do niego nie tylko użycie nóg, ale i rąk. Oczywiście pod tym terminem kryje się wiele rodzajów wspinaczki, jednak w Wakacjeiferie.pl proponujemy dzieciom przede wszystkim formę najprostszą, idealną dla początkujących, czyli tzw. buldering. W tej metodzie stosuje się ścianki o wysokości od 3 do 5 m, a zabezpieczenie stanowią rozłożone pod nią materace. Drugi wariant to wspinaczka z asekuracją w postaci uprzęży i liny. Tutaj ścianka jest wyższa (8 – 10 m), jednak dzięki zabezpieczeniu może służyć również początkującym wspinaczom.
Większość dostępnych ścianek mieści się w centrach wspinaczkowych, z którymi współpracujemy. Dzięki pracującym w nich doświadczonym instruktorom, zwykle zapoznanie się z podstawami wspinaczki nie zajmuje więcej niż godzinę. Z tego powodu nawet te dzieci, które nigdy wcześniej nie wspinały się na ściankę, szybko mogą przekonać się o zaletach i urokach wspinaczki.
Wspinaczka na ściance – czy to sport dla każdego?
Ścianka wspinaczkowa dla dzieci wydać się może w pierwszej chwili pomysłem zbyt ekstremalnym, jednak większość z obiegowych opinii na jej temat to mity. Wielu rodziców, a także i dzieci, obawia się początkowo o bezpieczeństwo. Niepotrzebnie, ponieważ w Wakacjeiferie.pl współpracujemy wyłącznie z doświadczonymi instruktorami, którzy poświęcają wiele czasu i cierpliwości na wyłożenie dzieciom prostych i jasnych zasad bezpiecznej wspinaczki. Warto również pamiętać, że na wysokie ścianki dzieci wspinają się zawsze z zabezpieczeniem.
Inną, częstą obawą przed wspinaniem jest słaba kondycja fizyczna. Oczywiście, nie jest ona bez znaczenia, ale wspinanie na ściankę okazuje się dla wielu dzieci dużo łatwiejsze, niż się spodziewały. Dlaczego? Panuje powszechny pogląd, że do wspinaczki na ściance trzeba mieć silne mięśnie rąk, a w szczególności palców. Tymczasem wspinanie to przede wszystkim praca nóg, a te każdy z nas ma dość mocne, choćby dlatego, że używa ich na co dzień. We wspinaczce na ściankę nie przeszkadza nawet tusza – również dzieci z nadwagą całkiem nieźle radzą sobie z tym wyzwaniem.
Ścianka wspinaczkowa dla dzieci – korzyści dla ciała i ducha
Wspinaczka to współpraca ciała i umysłu. Niekiedy wymaga pokonania wewnętrznego lęku przed wysokością, a także porażką, jednak zwykle już po pierwszych 10 minutach spędzonych na ściance, dziecko nabiera przekonania, że wspinanie się nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać i czerpie przyjemność z tego ciekawego sposobu na spędzenie czasu. Zdobywając kolejne wysokości, wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija odwagę oraz uczy się podejmowania decyzji.
Ścianka wspinaczkowa to nie tylko zabawa i ćwiczenie hartu ducha, lecz oczywiście również doskonały trening ogólnorozwojowy. Podczas pokonywania kolejnych centymetrów panelu pracuje całe ciało. Wspinaczka pozwala wzmocnić nie tylko mięśnie nóg i rąk, ale również brzucha i grzbietu. Jest przy tym energochłonna – podczas godzinnego treningu spala się od 500 do 900 kalorii.