Szachy ogrodowe – sposób na nudę

Jako doświadczeni organizatorzy letnich i zimowych wyjazdów dla dzieci, angażujemy wychowawców Wakacjeiferie.pl , którzy wykazują się doskonałymi umiejętnościami planowania i wiedzą, jak zachować równowagę pomiędzy zajęciami fizycznymi, umysłowymi oraz odpoczynkiem. Dostarczamy naszym podopiecznym odpowiednie narzędzia, żeby spędzali czas ciekawie i jednocześnie w przyjemny i kreatywny sposób.

Jedną z atrakcji, która niezmiennie cieszy się dużym powodzeniem wśród uczestników kolonii są szachy ogrodowe. Pomysł na zorganizowanie szachowej rozgrywki przy udziale wielkoformatowych figur nie jest z pewnością niczym nowym, jednak okazuje się zawsze „strzałem w dziesiątkę”. W zabawie chętnie biorą udział zarówno starsze, jak i młodsze dzieci, niezależnie od szachowego doświadczenia, jakie zdążyły nabyć do czasu rozgrywanej partyjki ogromnych szachów.

Szachy – korzyści dla rozwoju umysłowego

Szachy to gra, której rozlicznych zalet nie sposób nie zauważyć. Niełatwa sztuka rozgrywania szachowych partii z całą pewnością pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny dziecka. Na przestrzeni lat stała się przedmiotem wielu badań naukowych, z których płyną dość jednoznaczne wnioski – nauka gry w szachy kształtuje osobowość, uczy odpowiedzialności za podejmowane decyzje, niepoddawania się przeciwnościom oraz wzmacnia kreatywność. Dzięki szachom obserwuje się:

  • rozwój umiejętności krytycznego myślenia,
  • synchronizację półkul mózgowych – podczas gry prawa półkula wyszukuje wzorce z partii rozegranych w przeszłości, podczas gdy lewa analizuje bieżącą sytuację,
  • tzw. myślenie maszynowe, czyli analizę logicznych ciągów zdarzeń w celu podejmowania coraz lepszych decyzji,
  • rozwój umiejętności matematycznych,
  • łatwiejsze radzenie sobie z problemami,
  • myślenie wzorcowe, czyli operowanie podczas gry gotowymi rozwiązaniami, które w przeszłości przyniosły dobry efekt.

Poza oczywistymi korzyściami rozwojowymi, gra w szachy to dla dziecka również, a może i przede wszystkim, źródło przyjemności i miło spędzonego czasu z rówieśnikami.

Szachy ogrodowe – alternatywa dla małej planszy na ciepłe dni

Choć tradycyjne szachy są podczas wakacji spędzonych z All4You stałym punktem programu, który dostarcza kolonistom z pewnością sporej porcji emocji i świetnej zabawy, podczas ładnej pogody niezmiennie zachęcamy dzieci również do skorzystania z alternatywnej formy gry, jaką są szachy ogrodowe.

Figury o sporych wymiarach, które przesuwa się na dużej szachownicy to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Rozgrywka na świeżym powietrzu dostarcza nie tylko wrażeń intelektualnych i rozwija angażując umysł, ale także pozwala dotlenić organizm. Zmusza również do ruchu i posiada wspaniałe walory terapeutyczne, pozwalając na lepszą koncentrację również dzieciom nadpobudliwym i mającym trudności ze skupieniem uwagi.

Komplet szachów ogrodowych, który zapewniamy naszym kolonistom jest wykonany z tworzywa, oraz łatwy w montażu i demontażu, dlatego nawet w trakcie niepogody możemy zaproponować dzieciom rozgrywkę na powietrzu przeprowadzając zabawę pod dachem zabudowanej na terenie ośrodka wiaty czy tarasu.

Duże szachy ogrodowe w funkcji gry zespołowej

Znane od setek lat szachy były i są grą, którą odbywa się w parach. Organizując turnieje przy tradycyjnych szachownicach, zapewniamy zajęcia wszystkim uczestnikom kolonii, jednak nie ma tu oczywiście mowy o współpracy w zespole – szachy to gra indywidualna.

Jednak już jej odmiana w postaci szachów ogrodowych stwarza inne możliwości. Pozwala na przykład na swobodny udział w zabawie również tym dzieciom, które nie grały dotąd w szachy i dopiero na obozie z Wakacjeiferie.pl zapoznały się z podstawowymi zasadami.

Jak wygląda najczęściej zespołowa gra w szachy na świeżym powietrzu? Kolonistów dzielimy na dwie drużyny, w których znajdują się zarówno gracze bardziej zaawansowani, jak i początkujący. Celem rozgrywki jest oczywiście danie mata przeciwnikowi, jednak w tej partii można, a nawet trzeba konsultować się ze wszystkimi członkami drużyny i podejmować decyzję w oparciu o burzę mózgów. Zabawa trwa niekiedy bardzo długo, a przy tym towarzyszą jej gorące emocje i mnóstwo śmiechu!

Udostępnij wpis: