Turnieje i treningi szachowe na obozach i koloniach

dłoń chłopca na figurze szachowej

Szachy to gra ciesząca się popularnością już od kilkunastu stuleci. Stanowi ona nie tylko satysfakcjonującą rozrywkę, ale również sposób na rozwój wielu umiejętności. W dzisiejszych czasach może być też okazją do oderwania się mediów społecznościowych, seriali i gier wideo. Dlatego warto pomyśleć o wysłaniu dzieci na szachowe obozy i kolonie.

Na takim wyjeździe znajdzie się miejsce zarówno dla tych, którzy dopiero zaczną uczyć się zasad, jak i dla wprawionych już młodych graczy, pragnących poprawić swoje umiejętności i zmierzyć się z innymi w emocjonujących turniejach. Codzienny kontakt z tą grą będzie niezapomnianym doświadczeniem. Choć oczywiście na szachowych obozach i koloniach nie brakuje też innych, już typowo wakacyjnych atrakcji. Rozruszać należy przecież nie tylko swój umysł. Ale skupiając się, póki co na temacie szachów, przyjrzyjmy się temu, dlaczego warto namówić dziecko do nauki tej gry.

Korzyści wynikające z nauki gry w szachy

Gra w szachy rozwija zdolności intelektualne (nie tylko zresztą u dzieci). Uczy logicznego myślenia, planowania i porządkowania myśli, a także analizowania swoich działań i ich konsekwencji. Poprawia umiejętności arytmetyczne. Badania potwierdziły nawet, że dzięki szachom podwyższa się iloraz inteligencji. Gra w szachy uczy też skupienia i koncentracji, o które tak trudno w świecie wszechobecnej elektroniki i internetu. Szachy rozgrywane przy stole, z siedzącym po jego drugiej stronie człowiekiem (a nie na ekranie komputera lub smartfona), wpływają także na kompetencje psychospołeczne. Rozwijają inteligencję emocjonalną i empatię, ułatwiają nawiązywanie kontaktów. Szachowe obozy i kolonie będą więc nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale także do edukacji, jakiej dzieci nie otrzymują na codziennych zajęciach szkolnych.

Udostępnij wpis: