W jakim wieku warto posłać dziecko na pierwsze kolonie?

dzieci z nauczycielem siedzące w kręgu

Wakacyjny wyjazd bez rodziców przynieść może dziecku wiele korzyści. Pomoże w nauce samodzielności i budowaniu pewności siebie, umożliwi nawiązanie nowych przyjaźni i zdobycie nowych doświadczeń. Pytanie tylko, kiedy przychodzi dobry czas na posłanie dziecka na pierwsze kolonie? Trudno byłoby odpowiedzieć jednym zdaniem.

Na kolonie wyjeżdża już wielu siedmiolatków – i świetnie sobie radzą! Czy to jednak oznacza, że każdy siedmiolatek gotowy jest na taki wyjazd? Na pewno nie. Jak więc można ocenić tę gotowość? Po pierwsze, istotne jest to, czy dziecko przyzwyczajone jest do nocowania poza domem. Czy zdarza mu się spędzić czasem choć jedną noc u dziadków albo cioci? Czy takie rozstanie z rodzicami nie stanowi już dla niego problemu? Po drugie, dziecko powinno być już wystarczająco samodzielne, by bez pomocy radzić sobie z codziennymi czynnościami (jedzenie, mycie, toaleta). I jeszcze trzecia, najważniejsza chyba rzecz: czy dziecko samo nie może się doczekać takiego wyjazdu? Jeśli temat pierwszych kolonii wzbudza w nim entuzjazm, a nie strach, to najlepszy znak, że warto o tym pomyśleć. Warto też jednak do pierwszych kolonii podejść z odpowiednią dozą ostrożności.

Zalecenia dotyczące pierwszych kolonii

Podstawowa sprawa, nie tylko zresztą w przypadku pierwszego wyjazdu, to wybór sprawdzonego i dobrze ocenianego organizatora kolonii. Przejdźmy teraz do rzeczy mniej oczywistych. Zacznijmy od tego, że pierwsze kolonie nie powinny być dłuższe niż tydzień. Najlepiej też, gdyby organizowano je w niezbyt dużej odległości od domu, aby w razie potrzeby rodzice mogli pojawić się na miejscu. Dziecko trzeba również do takiego wyjazdu przygotować. Opowiedzieć mu, jak będzie wyglądał dzień na koloniach, i uświadomić, że nie będzie miało rodziców na wyciągnięcie ręki.

Udostępnij wpis: