Bardzo często, w życiu młodego człowieka przychodzi taki czas, kiedy pragnie on posiadać własnego pupila. Po drodze oczywiście istnieje mnóstwo różnych okazji, ażeby czymś swoją pociechę obdarować. Posiadając dobre chęci, zawsze pragniemy, by było to coś szczególnego, i tak nierzadko wpadamy na pomysł, aby podarować dziecku zwierzaka. Czy jest to jednak dobry pomysł?
Czy warto podarować dziecku zwierzaka?
Chyba nie istnieje dziecko, które w pewnym momencie nie chciałoby posiadać swojego własnego zwierzęcia. Kto z nas nie kojarzy niezliczonej ilości próśb o psa, kota, chomika czy też innego uroczego pupila. Wtedy najczęściej słyszymy mnóstwo obietnic, że będą się nim opiekowały, karmiły, wychodziły na spacer i dbały o jego czystość. Musimy jednakże pamiętać, że dzieci bardzo szybko zapominają o swoich obietnicach, a jeszcze prędzej się nudzą. Nim się obejrzymy, dziecko straci zainteresowanie tym, czy pupil ma w misce jedzenie lub wodę, nie będzie chciało wyjść ze zwierzęciem, gdy za oknem nie będzie sprzyjającej pogody czy też posprzątać jego klatki. To właśnie z tego powodu, każdego roku do samych schronisk trafia ogrom „nieudanych podarunków”.
Odpowiednie przygotowanie dziecka
Chcąc, aby zwierzak nie podzielił losu wielu innych, niechcianych prezentów, warto uprzednio właściwie przygotować dziecko na ten moment i uświadomić z czym się taki podarunek wiąże. Najważniejsza jest rozmowa, podczas której ustalicie z dzieckiem, jakie obowiązki będą mu przypadać podczas opieki nad zwierzakiem. Musimy mu również wytłumaczyć, że piesek, kotek lub inne słodkie zwierzę, to nie jest jedynie obiekt do przytulania i wspólnej zabawy. Doskonałym sposobem, które przygotowałoby naszą pociechę jest na przykład opieka nad pupilem kogoś z grona naszych znajomych, rodziny lub sąsiadów, co skutecznie pokazałoby dziecku, na co musi być przygotowane, gdy takowego zwierzaka otrzyma. Świetnym uzmysłowieniem są również kolonie dla dzieci związane ze zwierzętami (np. jazda konna), gdzie dziecko uczy się między innymi jak należy dbać o zwierzę, co ma pozytywny wpływ na jego poczucie odpowiedzialności i empatię wobec żywego stworzenia. Nasza pociecha musi również zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierzaka związane jest również z wieloma wydatkami finansowymi. Musimy je uświadomić, że zarówno karma, jak i wszelakie akcesoria oraz wizyty u weterynarza kosztują, a co za tym idzie, nie może to być nazbyt pochopna decyzja, które jedynie nadszarpnie domowy budżet.
Kiedy uznamy, że nasza pociecha jest gotowa, aby otrzymać swojego wymarzonego pupila, możemy się tylko cieszyć. Warto, by miało ono szansę na samodzielne jego wybranie, albowiem będzie ono miało wtedy jeszcze większe poczucie tego, że jest to jego pupil. Taki zwierzak może stać się przyjacielem dziecka na całe życie i dzięki niemu, nauczy się ono przede wszystkim bycia odpowiedzialnym, rzetelności oraz poważnego podchodzenia do swoich obowiązków, a przy tym rozwinie się jego empatia.