Park linowy dla dzieci – rozwój i zabawa w jednym

Park linowy to doskonała forma rozrywki dla dzieci, dlatego w Wakacjeiferie.pl staramy się, żeby podczas organizowanych przez nas kolonii i obozów, każdy uczestnik miał możliwość skorzystania z atrakcji, jakie zapewniamy. Ciekawie położone, zapewniające niezapomniane wrażenia linowe tory przeszkód znajdują się w wielu miejscach w kraju, dlatego niezależnie od lokalizacji pobytu dzieci, niemal zawsze jest możliwość skorzystania z zabawy w parku linowym.

Park linowy dla dzieci – dostosowany do potrzeb najmłodszych uczestników

Choć mini parki linowe dla dzieci dostępne są na wielu placach zabaw, gdzie nawet kilkulatki mogą spróbować swoich umiejętności, duże konstrukcje mają pewne ograniczenia, co do wieku uczestników. Organizując wyjazd do parku linowego, zawsze sprawdzamy, czy dostosowany jest on do odpowiedniej grupy wiekowej.

O ile w przypadku młodzieży każdy z odwiedzanych przez nas parków pozwala na uczestnictwo wszystkich zainteresowanych, o tyle nie każdy park dostosowany jest dla młodszych dzieci. Ograniczenia dotyczą zwykle wagi i wzrostu kolonistów. Nie chcemy narażać najmniejszych dzieci na przykrość, kiedy po przyjeździe na miejsce okazać by się mogło, że ktoś nie może wziąć udziału w zabawie, dlatego wybieramy jedynie te miejsca, gdzie każde z dzieci będzie mogło skorzystać z atrakcji.

Większość parków linowych oferuje trasy  o różnym stopniu trudności, zawieszone na różnych wysokościach i przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych, bądź dedykowane ze względów bezpieczeństwa wyłącznie dwóm ostatnim grupom.

Park linowy dla dzieci – czy każdy sobie poradzi z trasą?

O ile trasy przeznaczone dla młodzieży i dorosłych mogą stanowić wyzwanie dla człowieka o przeciętnej sprawności fizycznej, o tyle w przypadku parków linowych dla dzieci nie spotkaliśmy się z ekstremalnie trudnymi zadaniami. Trasy zaplanowane są w taki sposób, żeby ich elementy były ułożone naprzemiennie dzięki temu dziecko może odpocząć i nie zraża się, kiedy musi podjąć większy wysiłek, żeby ukończyć dany etap. Oczywiście każda trasa zaczyna się od łatwych zadań na niewielkiej wysokości po to, żeby każdy uczestnik zabawy mógł przyzwyczaić się do specyfiki parku linowego oraz zabezpieczeń i posługiwania się linkami z karabińczykami.

Park linowy to, poza dobrą zabawą, doskonały trening ogólnorozwojowy – pozwala ćwiczyć każdą grupę mięśni, a także koordynację ruchów i równowagę.

Czy parki linowe dla dzieci są bezpieczne?

W każdym parku linowym zatrudnieni są instruktorzy, których zadaniem jest przeszkolenie uczestnika oraz czuwanie nad jego bezpieczeństwem. W przypadku dziecięcych grup zorganizowanych, na bezpieczeństwo położony jest szczególny nacisk. Dość często rodzice kolonistów obawiają się, że w grupie trudniej zachować czujność zarówno wychowawcy, jak i samemu dziecku i może się to stać przyczyną wypadku podczas niebezpiecznej zabawy. Nie ma jednak powodów do obaw.

Parki linowe, z których korzystamy, gwarantują bezpieczeństwo każdemu uczestnikowi zabawy. Profesjonalni instruktorzy kontrolują nie tylko sprawność sprzętu zabezpieczającego, ale również ilość osób korzystających jednocześnie z trasy, a także udzielają pomocy, kiedy jakieś zadania nastręczają trudności.

Każdy park jest kontrolowany również pod względem bezpieczeństwa od strony technicznej – jako organizator kolonii, Wakacjeiferie.pl sprawdza, czy wymagane przepisami przeglądy są przeprowadzane z odpowiednią częstotliwością oraz ważne.

Linowy park dla dzieci i młodzieży – co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Dla wielu uczestników obozów i kolonii, pobyt w parku linowym podczas wakacji z nami nie jest pierwszą wizytą w takim miejscu. Równie wielu jednak nigdy dotąd nie miało okazji skorzystać z tego rodzaju atrakcji, dlatego zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami.

W parku linowym każdy uczestnik jest zabezpieczony przed wypadkiem – bezwzględnie musi włożyć kask, a także uprząż z dwiema linami zakończonymi karabińczykami. Zanim zostanie wpuszczony na trasę, musi przejść szkolenie na niewielkiej wysokości (najczęściej lina szkoleniowa zawieszona jest około 1 m nad ziemią). Tu uczy się, w jaki sposób używać zabezpieczenia i poruszać się po linach.

Choć w parkach linowych nie jest wymagany specjalny strój (poza kaskiem i uprzężą, które zapewnia obsługa), oczywiście najlepiej włożyć sportowe, niezbyt obszerne ubranie oraz również sportowe buty. Zamiast krótkich spodenek wybierzmy długie legginsy czy spodnie dresowe – lepiej chronią przed ewentualnymi otarciami.

Udostępnij wpis: