Kolonie dla nieśmiałych – czy to dobry pomysł?

Wyjazd dziecka na kolonie bądź obóz za każdym razem związany jest z ogromem pytań oraz obawą ze strony rodzica. Bezsprzecznie sprowadzają się one przede wszystkim do jednego pytania, które brzmi „Czy moje dziecko sobie poradzi?”. Takowe wątpliwości związane są zarówno z codziennymi czynnościami, a także relacjami i emocjami, które będą miały miejsce podczas wyjazdu. Na pierwsze zagadnienie można dziecko przygotować, jednakże na te drugie nie mamy niestety wpływu. Czy dziecko będzie stęsknione i czy znajdzie przyjaciół w nowym otoczeniu? Największe obawy posiadają zwłaszcza opiekunowie dzieci nieśmiałych, które nie czują się zbyt pewnie w grupie, dlatego często pojawiają się wątpliwości, czy kolonie dla dzieci są odpowiednie dla takich osobowości.

Czym jest nieśmiałość?

Nieśmiałość jest niezwykle silnym oraz nieprzyjemnym uczuciem skrępowania podczas kontaktów z innymi ludźmi. Objawia się ono charakterystycznym zachowaniem, takim jak np. unikanie kontaktu wzrokowego, ciche mówienie bądź nie zabieranie głosu, nerwowe ruchy czy też drżenie rąk. Niestety, nieśmiałe osoby nie mają wpływu na większość takowych zachowań i odczuć. Jest to dla nich bardzo nieprzyjemne i potrafi skutecznie utrudnić zarówno nawiązywanie nowych znajomości, a także realizowanie swoich pasji oraz prezentowanie swoich umiejętności.

Czy warto posłać nieśmiałe dziecko na kolonie?

Niewątpliwie nieśmiałość utrudnia życie i potrafi przysporzyć dziecku wielu problemów, dlatego należy zrobić wszystko, aby jakoś mu pomóc. Oczywiście, jeżeli problem jest na tyle ciężki, że wymaga nawet kontaktu ze specjalistą, „wrzucenie na głęboką wodę”, czyli posłanie pociechy na samodzielny wyjazd nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Kiedy jednak sytuacja jest do opanowania, odpowiednie wsparcie najbliższych może pomóc przełamać barierę nieśmiałości, a posłanie dziecka na zorganizowane kolonie dla dzieci 2021 mogą okazać się strzałem w dziesiątkę! W ten sposób pokażemy bowiem dziecku, że w nie wierzymy i ufamy, iż świetnie poradzi sobie w nowych sytuacjach, a właściwie dopasowany program obozu pozwoli mu zdobywać nowe umiejętności, rozwijać pasję oraz zapoznać nowych przyjaciół o tych samych zainteresowaniach. Ponadto, podczas takiego wyjazdu, nad wszystkim będzie czuwać profesjonalna kadra wychowawcza WakacjeiFerie, która zawsze robi wszystko, aby każde dziecko poczuło się na danym obozie jak najlepiej.

Należy pamiętać, że nasza nieśmiała pociecha może potrzebować odpowiedniego wsparcia i motywacji jeszcze przed wyjazdem, dlatego warto przede wszystkim wybrać program razem z nim, ażeby był on zgodny z zainteresowaniami dziecka i zachęcać je w czasie luźnej rozmowy, nie poruszając przy tym tematu wszelkich wątpliwości. Dobrym pomysłem może być również wyjazd dziecka z kimś znajomym bądź spokrewnionym, albowiem obecność takiej osoby znacząco ułatwi trudny start w nowe otoczenie i będzie dla pociechy świetnym wsparciem w wielu sytuacjach.

Udostępnij wpis: